اخبار

وضعیت رجیستری گوشی آیفون ۱۴

وضعیت رجیستری آیفون ۱۴ در ماه‌های اخیر با سوالات زیادی از سوی کاربران گوشی اپل همراه بوده است. طبق آخرین اظهار نظرها پیرامون رجیستری آیفون، رئیس اتحادیه فروشندگان دستگاه‌های صوتی و تصویری به مردم توصیه کرده تا آیفون ۱۴ نخرند چرا که این گوشی قرار نیست رجیستر شود.

از طرفی فروشندگانی که به‌صورت مسافری این گوشی‌ها را وارد کرده‌اند، ادعا میکنند رجیستری گوشی آیفون ۱۴ به‌زودی فعال می‌شود، اما سامانه همتا بیانیه داده است که هیچ کدام از مدلهای سری جدید آیفون، رجیستر نشده و همگی بعنوان کالای قاچاق شناخته خواهند شد.

مدتی قبل ابراهیم درستی، نماینده سابق وزیر صمت در اصناف کشور، اظهار داشت: «حدود ۳۰۰ هزار گوشی آیفون ۱۴ دست مصرف‌کننده است که غالباً از طریق رویه مسافری و یا قاچاق وارد کشور شده است.» با این وجود تکلیف صدها هزار دارنده این گوشی اپل در ایران هنوز به‌طور دقیق مشخص نیست، اما تا حدی میتوان آینده آن را حدس زد.

 

اظهار آیفون ۱۴ مسافری در گمرک

همانطور که ذکر شد در هفته‌های گذشته سامانه همتا خبری منتشر کرد مبنی بر اینکه گوشی‌های آیفون ۱۴ که در ایران هستند، همگی قاچاق بوده و رجیستر نشده‌اند. چند روز پس از انتشار این بیانیه، سخنگوی وزارت صمت اعلام کرد روند رجیستری آیفون ۱۴ در حال انجام است و نتیجه آن به‌زودی اطلاع‌رسانی خواهد شد، اما متاسفانه زمان موعود هنوز فرا نرسیده است. ایشان همچنین تأکید کرد واردات مسافری گوشی آیفون ۱۴ انجام شده و وزارت صمت برای آن راه‌‌حل نقطه‌ای و محدود اندیشیده و به آن رسیدگی خواهد کرد.

ارزش‌گذاری آیفون ۱۴ در سامانه پنجره واحد گمرکی انجام شده است، اما تفاوت اینجاست که در حال حاضر مانند قبل، هر مسافر مهلت یک ماهه ندارد تا گوشی آیفون خود را ثبت کند و پرداخت گمرکی آن را انجام دهد؛ بلکه باید به‌صورت آنی گوشی را در فرودگاه اظهار کند. این کار باعث می‌شود تا مانند سابق، نتوان با پاسپورت مسافرین دیگر، گوشی را در شبکه به ثبت رساند. پس می‌توان گفت وارد‌کردن مسافری گوشی آیفون ۱۴، به شرطی که در مبادی گمرکی اظهار شده باشد؛ قاچاق به‌حساب نمی‌آید.

بنابراین باید توجه داشت که هر مسافر در سال فقط یک گوشی می‌تواند با خود وارد کند و طبق قوانین جدید، پرداخت عوارض گوشی هم باید با کارت بانکی به اسم مسافر صورت بگیرد. در ادامه در مورد رویه تجاری این محصول بیشتر صحبت خواهیم کرد.

 

واردکنندگان شرکتی گوشی آیفون

طبق گفته محمدرضا عالیان، سخنگوی انجمن واردکنندگان گوشی موبایل، هنوز رویه تجاری وارد‌کردن آیفون ۱۴ مشخص نشده و آنها هر روز پیگیر این موضوع هستند. به گفته عالیان، تا به امروز هیچ شرکتی مجوز واردات تجاری آیفون ۱۴ را نگرفته است و دلیل آن هم اصلاً مشخص نیست. مواردی مانند کمبود ارز و یا سیاست‌های دولت و مجلس در قبال گوشی آمریکایی و… می‌تواند از جمله دلایل عدم واردات رسمی آیفون ۱۴ باشد؛ اما به‌نظر می‌رسد فعلاً هیچ دلیل مشخصی اعلام نشده است.

عالیان در پاسخ به اینکه آیا واردکنندگان رسمی مانع از واردات گوشی به‌صورت مسافری و ثبت‌شدن آن در بازار شده‌اند یا خیر، افزود: «فروش آیفون به‌صورت تجاری اصلاً رقابتی با آیفون به‌صورت مسافری ندارد. این راهی است که اگر باز شود، برای هر دو گروه باز می‌شود. در‌واقع هرگاه بتوانیم رویه تجاری را راه بیندازیم، قطعاً رویه مسافری هم راه خواهد افتاد. این شائبه که واردکنندگان رسمی مانع از تحقق واردات مسافری و رجیستری گوشی‌های جدید اپل هستند، درست نیست و گیر این موضوع ربطی به ما ندارد».

 

مشکل اصلی در ارزشگذاری است یا رجیستری؟

برخی فروشندگان موبایل اظهار داشتند که هنگام وارد‌کردن گوشی از گمرکات کشور، با مشکل و یا هشداری مواجه نشدند؛ چرا که آیفون ۱۴ در پنجره واحد خدمات گمرکی تعریف شده و قیمت‌گذاری هم شده است. به گفته ایشان در حال حاضر گوشی‌ها به‌راحتی در گمرک ثبت می‌شوند و وعده داده شده که به‌زودی مشکل رجیستری حل خواهد شد.

از طرف دیگر گمرک فرودگاه امام نیز مشکل را مربوط به سامانه همتا می‌داند و می‌گوید خریداران می‌توانند در فروشگاه و در دفتر ریاست، شکایت خود را ثبت کنند تا شاید این موضوع پیگیری شود. به‌نظر می‌رسد اگر تعداد این شکایات بیشتر باشد، احتمال رسیدگی به آن نیز قوت خواهد گرفت.

 

تمدید دوره خاکستری آیفون‌های وارد‌شده

نقد و بررسی گوشی آیفون 14

طبق نظر فروشندگان، تا به امروز تنها کمک دولت برای گوشی‌های آیفون ۱۴ مسافری که وارد کشور شده است، این بوده که دوره خاکستری، یعنی آن دوره یک‌ماهه‌ای را که بدون رجیستری در شبکه موبایل، آنتن‌دهی به این گوشی‌ها تعلق خواهد گرفت، تمدید کرده است. البته همچنان تکلیف رجیستری مشخص نیست و در اواخر هر ماه، این چالش برای دارندگان آیفون ۱۴مسافری، وجود دارد.

ادعاهایی مبنی بر وجود دست‌های پنهانی که قصد فروش آیفونهای ۱۳ موجود در بازار و از سرگیری واردات آیفون ۱۴ را دارند نیز شنیده میشود. استدلال دقیقی پشت این ادعا نیست اما این طور به نظر می‌رسد که به دلیل قیمت یکسان گوشی جدید اپل، کاربران اپل به دنبال خرید آیفون ۱۴ می‌روند و نه مدل قدیمی‌تر؛ از آنجایی که آیفون ۱۳ در بازار به‌وفور یافت می‌شود، بنابراین این موضوع می‌تواند به ضرر بسیاری از فروشندگان بزرگ باشد.

 

در‌نهایت آیفون ۱۴ بخریم یا نه؟

واقعیت اینجاست که خرید آیفون ۱۴ پرومکس در حال حاضر یک ریسک است و با یک‌سری اقدامات می‌توان ریسک آن را کاهش داد. شاید گوشی‌هایی که به‌صورت مسافری وارد شده و در گمرک اظهار شده‌اند و در حال حاضر به‌صورت موقت دوره خاکستری آنها تمدید می‌شود، گزینه بهتری باشند. زیرا دارندگان این گوشی‌ها با خارج‌کردن و وارد‌کردن سیم‌کارت می‌توانند سی روز از گوشی خود استفاده کنند و این موضوع از مهرماه تا امروز انجام شده است. وزارت صمت هم تأکید کرده که تکلیف رجیستری این گوشی‌ها که از فرودگاه وارد شده‌اند، به‌زودی مشخص خواهد شد. پس اگر قصد خرید این مدل گوشی را دارید، بهتر است خودتان به‌صورت مسافری آن را وارد کنید؛ چرا که تنها با کارت بانکی صاحب پاسپورت می‌توانید پرداخت گمرکی آن را انجام دهید.

از طرفی آیفون‌های ۱۴ موجود در بازار عمدتاً به‌صورت چمدانی و از مرزهای عراق وارد کشور شده که به‌نظر می‌رسد عزم دولت برای مقابله با این گوشی‌ها بسیار بالاست و حتی اجازه رجیستری موقت هم به این گوشی‌ها داده نخواهد شد. به همین جهت خرید گوشی آیفون ۱۴ از خرده‌فروشان، با ریسک بیشتری همراه است.

نازنین قیاسی

من نازنین قیاسی هستم، فارغ التحصیل ارشد بیوتکنولوژی از دانشگاه تهران که از نوجوانی به کتاب‌خوانی و نوشتن داستان‌های کوتاه علاقه داشتم. احتمالا راحت‌ترین کار در این دنیا برایم نوشتن است به همین دلیل سال‌های زیادی است که در زمینه ترجمه متون انگلیسی و تولید محتوای سئو فعالیت دارم. از دیگر علاقه‌مندی‌هایم تماشای فیلم و انیمه است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا