نقد و بررسی

تخمین قیمت آیفون ۱۴ در بازار ایران

تخمین قیمت آیفون ۱۴ در بازار ایران

با توجه به وضعیت بازار موبایل ایران، قیمت ارز و وجود تحریم‌ها سوال بسیاری از کاربران گوشی اپل، پیرامون خرید گوشی آیفون جدید، اینست که قیمت آیفون ۱۴ به چه صورت خواهد بود. در شهریور امسال اپل با برگزاری یک مراسم بزرگ از جدیدترین محصولات خود از جمله گوشی‌های سری آیفون ۱۴ رونمایی کرد. این سری در چهار مدل آیفون ۱۴، آیفون ۱۴ پلاس، آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرو مکس به بازار عرضه می‌شود که به ترتیب ۸۰۰، ۹۰۰، ۱۰۰۰ و ۱۱۰۰ دلار قیمت‌گذاری شده‌اند.

در سال گذشته، آیفون ۱۳ مینی با قیمت پایه ۶۹۹ دلار ارزان‌ترین عضو گوشی‌های اپل به شمار می‌رفت، اما امسال خبری از مدل مینی نیست و آیفون ۱۴ استاندارد با قیمت ۷۹۹ دلار ارزان‌ترین مدل این سری خواهد بود. در عوض قیمت مدل‌های استاندارد، پرو و پرو مکس نسبت به سال گذشته تغییری نکرده و با همان قیمت قبلی به بازار عرضه می‌شوند. در ادامه این مطلب به بررسی قیمت گوشی‌های آیفون ۱۴ را با توجه به نرخ ارز و هزینه‌های گمرک در ایران خواهیم پرداخت. نکته ای که وجود دارد اینست که در زمان نگارش این مطلب، قیمت دلار در ایران بین ۴۰ تا ۴۳ هزار تومان متغیر است.

قیمت گوشی آیفون ۱۴ بدون در نظر گرفتن هزینه گمرک

تخمین قیمت آیفون ۱۴ در بازار ایران

با توجه به اینکه کشورمان ایران از سوی برند اپل تحریم شده و واردات گوشی آیفون به طور مستقیم نیست و از کشورهای دیگر صورت می‌گیرد، طبیعتا گمرک هزینه‌ای بابت ورود و تایید کالاهای وارداتی از مرز کشور دریافت خواهد کرد. اگر بخواهیم گوشی آیفون را مستقیم و بدون در نظر گرفتن هزینه‌های گمرک به ارز کشور، یعنی تومان تبدیل کنیم، قیمت‌های زیر به دست خواهند آمد.

مدل گوشی آیفون ۱۴ تبدیل قیمت
قیمت آیفون ۱۴ ۳۲ تا ۳۴ میلیون تومان
قیمت آیفون ۱۴ پلاس ۳۶ تا ۳۸ میلیون تومان
قیمت آیفون ۱۴ پرو ۴۰ تا ۴۲ میلیون تومان
قیمت آیفون ۱۴ پرو مکس ۴۴ تا ۴۷ میلیون تومان

 

هزینه رجیستری و گمرکی گوشی آیفون ۱۴

تخمین قیمت آیفون ۱۴ در بازار ایران

همانطور که گفته شد برای واردات گوشی‌های آیفون، درصدی از قیمت گوشی به عنوان هزینه گمرکی و رجیستری دریافت می‌شود. تا یکی دو سال اخیر برای واردات انواع گوشی، مبلغی برابر با ۱۶ درصد از قیمت دلاری گوشی به عنوان هزینه‌های گمرکی و رجیستری دریافت می‌شد، اما ظاهرا از مدتی پیش تغییراتی در این نرخ‌ها به وجود آمده است.

طبق آخرین اطلاعات به دست آمده، هزینه رجیستری و گمرکی برای گوشی‌های کمتر از ۶۰۰ دلار برابر با ۱۷ درصد از قیمت دلاری و برای گوشی‌های بیش از ۶۰۰ دلار برابر با ۲۲.۵ درصد از قیمت دلاری آن خواهد بود. از آنجایی که گوشی‌های آیفون جدید بیش از ۶۰۰ دلار قیمت دارند، بنابراین واردکنندگان باید ۲۲.۵ درصد از ارزش گوشی را به عنوان هزینه‌های جانبی بپردازند که این مبلغ روی قیمت نهایی گوشی تاثیر خواهد داشت. هزینه گمرک و رجیستری برای هر یک از مدل‌های آیفون ۱۴ را در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

مدل گوشی آیفون ۱۴ هزینه حدودی گمرک
آیفون ۱۴ ۸ میلیون تومان
آیفون ۱۴ پلاس ۹ میلیون تومان
آیفون ۱۴ پرو ۱۰ میلیون تومان
آیفون ۱۴ پرومکس ۱۱ میلیون تومان

 

قیمت نهایی آیفون ۱۴

تخمین قیمت آیفون ۱۴ در بازار ایران

متاسفانه به دلیل افزایش نرخ دلار، هزینه‌های جانبی مربوط به واردات گوشی‌های آیفون بسیار افزایش پیدا کرده و تقریبا به اندازه قیمت یک گوشی میان‌رده باید بابت گمرک و رجیستری،‌ هزینه کرد. در نهایت می‌رسیم به قیمت نهایی تخمینی گوشی‌های سری آیفون ۱۴ با احتساب نرخ دلار و هزینه‌های مربوط به گمرک و رجیستری در بازار ایران که در جدول زیر جمع‌آوری شده است.

مدل گوشی آیفون ۱۴ قیمت نهایی آیفون ۱۴ در بازار ایران (تقریبی)
قیمت آیفون ۱۴ ۴۰ تا ۴۲ میلیون تومان
قیمت آیفون ۱۴ پلاس ۴۵ تا ۴۷ میلیون تومان
قیمت آیفون ۱۴ پرو ۵۰ تا ۵۲ میلیون تومان
قیمت آیفون ۱۴ پرومکس ۵۵ تا ۵۸ میلیون تومان

در رابطه با قیمت گوشی آیفون ۱۴ باید بدانیم ممکن است قیمت‌هایی که در جدول آمده است تا حدودی با قیمت گوشی‌های آیفون در بازار ایران متفاوت باشد. چرا که واردکنندگان مقداری سود روی قیمت گوشی می‌کشند و از طرفی هم متاسفانه با توجه به وضعیت عجیب بازار کشورمان و همچنین سودجویانی که در بازار موبایل فعالیت می‌کنند، معمولا این گوشی‌ها با قیمت بسیار بالاتری در بازار عرضه می‌شوند. مخصوصا در ابتدای عرضه چنین گوشی‌های محبوب و پرتقاضایی، معمولا شاهد حباب قیمتی عجیبی هستیم، اما به مرور زمان کمی قیمت‌ها متعادل‌تر می‌شوند.

از طرفی اکنون مشابه این قیمت‌ها را در گوشی‌های آیفون ۱۳ در ایران مشاهده می‌کنیم که احتمالا به دلیل افزایش دلار و عنوان عدم رجیستری آیفون ۱۴ و یا سودجویی برخی فروشندگان موبایل است. در بازار ایران، آیفون ۱۳ پرومکس با قیمت حدود ۶۵ میلیون تومان برای نسخه ۱۲۸ گیگابایتی به فروش می‌رسد، در حالی که قیمت واقعی آن می‌تواند کمتر از این میزان باشد.  در آوندموبایل آیفون ۱۳ ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت را می‌توانید با ۳۵ میلیون تومان خریداری کنید که با ارائه مهلت تست ۷ روزه در اختیارتان قرار می‌گیرد.

در هر صورت قطعا گوشی‌های آیفون ۱۴ از آیفون ۱۳ سال گذشته ارزان‌تر نخواهند بود. به این ترتیب احتمالا برای خرید آیفون ۱۴ معمولی به عنوان ارزان‌ترین مدل این سری باید حداقل ۳۲ میلیون تومان، برای خرید آیفون ۱۴ پلاس حداقل ۳۵ میلیون تومان، برای خرید آیفون ۱۴ پرو حداقل ۳۹ تا ۴۰ میلیون تومان و برای خرید آیفون ۱۴ پرومکس به عنوان گران‌ترین مدل سری باید حداقل ۴۳ تا ۴۵ میلیون تومان هزینه کنید.

نازنین قیاسی

من نازنین قیاسی هستم، فارغ التحصیل ارشد بیوتکنولوژی از دانشگاه تهران که از نوجوانی به کتاب‌خوانی و نوشتن داستان‌های کوتاه علاقه داشتم. احتمالا راحت‌ترین کار در این دنیا برایم نوشتن است به همین دلیل سال‌های زیادی است که در زمینه ترجمه متون انگلیسی و تولید محتوای سئو فعالیت دارم. از دیگر علاقه‌مندی‌هایم تماشای فیلم و انیمه است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا