آموزش

نشانه های هک شدن گوشی

با پیشرفت تکنولوژی در جنبه‌های مختلف، امکان هک کردن گوشی های موبایل نیز افزایش یافته است. سرقت اطلاعات موبایل و اخاذی کردن با آن می‌تواند هزینه سنگینی دربر داشته باشد. خبر خوب این است که وقتی فردی گوشی یا تبلت شما را هک می‌کند، نشانه‌هایی از خود به جا می‌گذارد. شما با دانستن علائم هک شدن گوشی می‌توانید به سرعت جلوی سرقت اطلاعات خودتان را بگیرید و هکر را از رسیدن به خواسته‌اش بازدارید. در این مطلب به بررسی نشانه‌های هک گوشی می‌پردازیم که می‌توانند هم ظاهری و سخت‌افزاری باشند و هم نرم‌افزاری.

 

۱. علائم نرم‌افزاری هک شدن گوشی موبایل 

ابتدا به بررسی علائم نرم‌افزاری هک گوشی می‌پردازیم. این موارد ارتباطی به سخت‌افزار گوشی شما ندارد و تنها در کارکردن با برنامه‌ها، ارسال و دریافت پیامک و وب‌گردی متوجه ان خواهید شد.

 

کند شدن بیش از حد گوشی

کند شدن بیش از اندازه گوشی می‌تواند یکی از نشانه‌های هک شدن گوشی و به سرقت رفتن اطلاعات باشد. البته همیشه این کند شدن به معنای هک شدن نیست و ممکن است به علت خرابی، پر شدن حافظه یا کهنگی گوشی باشد. کند شدن گوشی زمانی می‌تواند یکی از نشانه‌های هک شدن آن باشد که به طور ناگهانی و بدون دلیل اتفاق افتاده و شدت آن بیش از اندازه باشد. در این حالت کندی عملکرد گوشی می‌تواند نشانه هک شدن گوشی باشد.

 

افزایش بیش از حد مصرف اینترنت

اغلب ابزارهایی که برای هک کردن گوشی های موبایل و رد و بدل اطلاعات از آنها استفاده می‌شود نیاز به اینترنت دارند؛ چرا که شبکه اینترنت رد و بدل اطلاعات را راحت‌تر می‌کند. بنابراین زمانی که گوشی شما هک می‌شود میزان مصرف حجم اینترنت آن هم افزایش پیدا خواهد کرد. به این دلیل که دیتا و اطلاعات با حجمی که می‌برند در حال رد و بدل هستند. پس اگر احساس کردید مصرف اینترنت گوشی موبایل شما به شدت افزایش یافته مطمئن باشید که یک اپلیکیشن مخرب در دستگاه نصب بوده یا عاملی منجر به بروز این مشکل شده و این عامل می‌تواند با هک موبایلتان ارتباط داشته باشد.

 

ارسال و دریافت پیامک‌های خودکار و عجیب

در مورد ارسال پیامک که همه چیز مشخص است. اگر گوشی به طور خودکار به شماره‌ای پیامک ارسال می‌کند، مطمئن باشید ناشی از هک و نفوذ یک عامل بیگانه است. همچنین پیامک های دریافتی که شامل محتوای عجیب هستند و از سوی شماره‌های ناشناس ارسال می‌شوند نیز می‌توانند نشانه هک شدن گوشی باشند.

 

نصب خودکار اپلیکیشن

نصب اپلیکیشن یا برنامه‌های مختلف به صورت خودکار از اصلی‌ترین نشانه‌هایی است که خبر از هک گوشی موبایل توسط یک هکر می‌دهد. اپلیکیشن‌ گوشی‌های موبایل به هیچ عنوان بدون اجازه کاربر نصب نم‌شوند و اگر این مسئله اتفاق افتاد مطمئنا با شرایط مشکوک و عجیبی رو به رو خواهید بود. در این صورت بروز چنین اتفاقی  حتما در رابطه با اپلیکیشنی که به طور خودکار نصب شده تحقیق کنید و از سلامت آن مطمئن شوید. همچنین بهتر است در سریع‌ترین زمن ممکن اپلیکیشن مورد نظر را از حذف کنید تا از سرقت اطلاعات جلوگیری کنید.

 

اتمام بی‌دلیل شارژ سیم کارت یا قبض‌های نجومی

اگر از اعتبار سیم‌کارت شما به صورت خودکار کم می‌شود، ممکن است گوشی موبایلتان هک شده باشد و ارسال پیامک‌ها یا رد و بدل اطلاعات به شیوه خاصی بوده باشد که حتی متوجه آن هم نشدید. بنابراین همیشه مسئله کم شدن خودکار شارژ سیم‌کارت یا افزایش قبض موبایل را جدی بگیرید. البته در گوشی آیفون شرکت اپل اجازه دسترسی به برنامه‌های iMessage و FaceTime می‌توانند منجر به کم شدن خودکار شارژ پولی شوند که این دو مورد مربوط به هک شدن گوشی نمی‌شود.

 

اسپم شدن خودکار ایمیل‌های ارسالی شما

اگر ایمیل‌هایی که از گوشی یا تبلت خود برای دیگران ارسال می‌کنید به طور خودکار در پوشه اسپم گیرنده قرار بگیرند، این مسئله می‌تواند نشان از هک گوشی باشد. بلاک و اسپم شدن ایمیل‌های ارسالی به طور خودکار در پی کدهای مخربی که در دستگاه فعال شده‌اند پدید می‌آید. بنابراین شاید اطلاعات ایمیل شما توسط هکر مورد سوء استفاده قرار گرفته باشد و باید آن را به طور کامل بررسی کنید.

 

از کار افتادن برخی اپلیکیشن ها

یکی دیگر از نشانه‌های هک شدن گوشی موبایل این است که به دلیل استفاده از پروکسی‌های خاص توسط هکرها، در حین وبگردی زبان مرورگر و محتوا یا حتی تبلیغاتی که نمایش داده می‌شوند تغییر پیدا ‌کنند. در برخی شرایط هم استفاده از پروکسی توسط هکرها می‌تواند منجر به از کار افتادن اپلیکیشن‌های خاصی شود. بنابراین اگر از این موارد مشکوک در موبایل یا تبلت خود دیدید، ممکن است دال بر هک شدن گوشی باشد.

 

۲. علائم سخت‌افزاری هک شدن گوشی موبایل

حالا وقت بررسی نشانه‌هایی است که بدون باز کردن گوشی هم نمایان می‌شود. این نشانه‌های هک گوشی بیشتر به باطری گوشی و خاموش و روشن شدن آن مربوط می‌شود.

 

خالی شدن سریع باتری

خالی شدن سریع شارژ باتری مطلقا نمی‌تواند نشان‌دهنده هک گوشی موبایل باشد و در خیلی از موارد به دلیل افت کیفیت شارژدهی باتری یا تنظیمات نادرست در موبایل به وجود می‌آید. اما در برخی شرایط خاص ممکن است این خالی شدن، به طور ناگهانی و به شکل مشکوکی انجام شود که یکی از نشانه‌های هک گوشی موبایل است و حتما باید جدی گرفته شود. به عبارتی زمانی که گوشی هک شود، اطلاعات خاصی در پس زمینه آن رد و بدل می‌شوند و انجام این کار نیاز به صرف انرژی باتری دارد. به همین دلیل زمانی که گوشی هک شود، شارژ باتری آن زودتر از حالت عادی خالی خواهد شد.

 

داغ شدن بدون دلیل گوشی

یکی دیگر از دلایل کاملا روشنی که می‌تواند نشان دهنده هک شدن گوشی موبایل شما باشد مربوط به داغ شدن عجیب و بدون دلیل بدنه گوشی موبایل می‌شود. داغ شدن گوشی در حالتی که یک اپلیکیشن یا بازی سنگین را در آن اجرا می‌کنید امری کاملا طبیعی است، اما اگر زمانی که از گوشی استفاده نمی‌کنید، گوشی به شکل عجیب و بدون دلیل داغ می‌شود، مطمئنا با شرایط مشکوکی رو به رو خواهید بود که می‌تواند ناشی از هک موبایل باشد. در اینجا هم در هنگام هک، اطلاعات در پس زمینه گوشی در حال رد و بدل بوده و عملکرد پردازشی گوشی منجر به داغ شدن بدون دلیل آن می‌شود.

 

خاموش و روشن شدن گوشی

یک نشانه دیگر از حضور فردی مزاحم در گوشی شما، خاموش و روشن شدن‌های مداوم و بی‌دلیل گوشی است. اگر گوشی شما مدتی است که به طور خودکار ری‌استارت می‌شود بدانید که ممکن است به دلیل انجام کارهای هکری این اتفاق افتاده باشد.

 

نویز و پارازیت در تماس‌ها

یکی دیگر از نشانه های هک گوشی که جندان هم قابل اتکا نیست، وجود نویز در تماسهایتان است. بعضی از بدافزارهایی که برای جاسوسی و هک گوشی به‌ویژه برای ضبط تماس‌های شما طراحی شده‌اند، نویز و پارازیت عجیبی روی تماس‌های ورودی و خروجی شما می‌اندازند. اگر تماس‌های شما دارای نویز غیرعادی است که قبلا تجربه نکردید، می‌تواند یک نشان از هک شدن گوشی باشد.

نازنین قیاسی

من نازنین قیاسی هستم، فارغ التحصیل ارشد بیوتکنولوژی از دانشگاه تهران که از نوجوانی به کتاب‌خوانی و نوشتن داستان‌های کوتاه علاقه داشتم. احتمالا راحت‌ترین کار در این دنیا برایم نوشتن است به همین دلیل سال‌های زیادی است که در زمینه ترجمه متون انگلیسی و تولید محتوای سئو فعالیت دارم. از دیگر علاقه‌مندی‌هایم تماشای فیلم و انیمه است.

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

  1. از اونجایی که اونا اطلاعاتتون میبینن به سادگی میتونید یه ویدیو بگیرید بگید : هکر عزیز، اگر پول میخوای بیا بقالی سرکوچمون کار کن ، اگرم اطلاعات میخوای که به تو ……….. خوریش نیومده. با تشکر.🙄🤣

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا